Ile kosztuje
To bardzo często zadawane pytanie. Niestety odpowiedź nie jest prosta. Cena blatu kamiennego zależy od wielu składowych. Te najważniejsze to: rodzaj materiału, wielkość blatu, dodatkowa obróbka i montaż.
Cena materiału kamiennego jest bardzo zróżnicowana. Metr kwadratowy płyty kamiennej może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najwyższe ceny osiągają najbardziej szlachetne kamienie naturalne czyli granity i kwarcyty. Ciekawostką jest to, że i najtańsze materiały na blaty to także granity. Cena metra bieżącego najtańszego blatu granitowego, o szerokości 60 cm i grubości 2 cm w MASTERSTONE, to około 600 zł.
W cenie blatu kamiennego w MASTERSTONE zawarta jest już obróbka podstawowa. Obróbka podstawowa to poler krawędzi, poler spodu blatu oraz fazowanie krawędzi górnej i dolnej.
Ponadto do ceny należy doliczyć koszty prac dodatkowych. Tutaj najczęściej pojawiają się takie pozycje: wycięcia otworu pod zlew, płytę kuchenną i baterię.
Standardowo zlewozmywak w blacie kamiennym montowany jest jako podwieszany. Dlatego wycięty otwór na zlew wymaga obróbki wewnętrznej. Zlewozmywak podwieszany jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Zlewozmywak nakładany wymaga prostego wycięcia bez obróbki wewnętrznej. Wycięcie nieco tańsze, ale czy to się opłaca. Na pewno NIE!
Podobnie jest w przypadku otworu pod płytę kuchenną. Koszt wykonania otworu pod płytę integrowaną (zlicowaną z blatem) jest wyższy niż w przypadku otworu pod klasyczną płytę nakładaną. Jednakże w przypadku płyt kuchennych najczęściej montowane są płyty nakładane. Płyta nakładana slim jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. W przypadku płyty nakładanej cena wykonania otworu jest najniższa.
Do ceny obróbki należy także doliczyć koszt wycięcia otworów pod baterię, dozowniki, gniazdka lub power-port. Są to już niewielkie koszty. Cena wycięcia otworu pod baterię czy dozownik to 50 zł. brutto. Większym kosztem dodatkowym będzie natomiast wykonanie rowków ociekacza lub równi pochylnej.
Cena montażu blatu kuchennego z kamienia.
Do końcowej ceny blatu kamiennego należy także doliczyć koszt montażu. Cena montażu zależy przede wszystkim od wielkości blatu, ilości elementów do połączenia i rodzaju połączeń.
Cena montażu dużej kuchni np. w kształcie litery „U” i do tego z wyspą, będzie na pewno wyższa niż pojedynczego blatu czy też elki. Montaż ścian bocznych kamiennych tzw. „wodospadów” wymaga połączenia płyt przyciętych na 45o i dodatkowej obróbki na miejscu. Takie połączenie wpłynie niewątpliwie na cenę końcową.
Dodatkowym kosztem mogą być utrudnienia związane np. z odległą lokalizacją czy wniesieniem na piętro. Należy także pamiętać, że montaż okładzin ściennych będzie podlegał osobnej, dodatkowej kalkulacji.
Podsumowując, cena blatu kamiennego jest uzależniona od wielu czynników. Podstawowe to rodzaj i ilość kamienia, obróbka dodatkowa oraz montaż. Dlatego warto wcześniej uzyskać dokładną wycenę, która uwzględni wszystkie indywidualne potrzeby i preferencje.
Metr ściany z kamienia kosztuje...
Trzeba zapłacić za całą płytę kamienną i za wycięte elementy...
Knglomerat jest tańszy od granitu...