Calacatta Chiaro
Baza konglomeratu Calacatta Chiaro jest w kolorze białym neutralnym. Poprzecinany różnorodnymi cienkimi i szerokimi żyłami. Tworzą kanaliki w kolorze grafitowo-szarym
To kompozyt kamienny. Jego odstawowym składnikiem jest naturalny kwarc. Tylko 5-7% jego budowy stanowi żywica i barwniki. Jest twardym materiałem. Dzięki dużej zawartości kwarcu. Kamień odporny na zarysowania i zadrapania. W 10-stopniowej skali Mohsa ma aż 7 punktów. Taki wynik gwarantuje odporność na uszkodzenia narzędziami kuchennymi.
Zawartość żywicy jest dla konglomeratów zaletą oraz wadą. Dzięki niej konglomeraty są najbardziej odporne na pękanie. Ze wszystkich materiałów kamiennych. Żywica jest spoiwem dającym elastyczność. Dodaje również wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Jest jednak nieodporna na wysoką temperaturę. Rozgrzanie konglomeratu powyżej 140°C może wytapiać żywicę. To z kolei spowoduje zmatowienie powierzchni. Efektem są nieodwracalne uszkodzenia.
Zastosowanie konglomeratu Calacatta Chiaro
Jest materiałem przeznaczonym wyłącznie do wnętrz. Jest nieodpowiedni na żadne instalacje zewnętrzne. Zawarta w nim żywica utlenia się pod wpływem promieni UV. Powoduje to matowienie. Jednak mimo tego jest materiałem o wyjątkowych zaletach. Dlatego też cieszy się uznaniem i szerokim zastosowaniem.
Znakomicie sprawdza się w kuchni w roli blatów i okładzin ściennych. Jest jednym z najbardziej odpornych i trwałych materiałów na blat kuchenny. Niektórymi właściwościami przewyższa nawet wszystkie pozostałe kamienie.
Doskonały w łazience. Nadaje się na blaty, ściany i podłogi. Jest niemal całkowicie nienasiąkliwy. Stosowanie regularnej impregnacji zabezpiecza materiał. Staje się odporny nawet na barwniki kosmetyczne. Jest łatwy w utrzymaniu czystości.
Idealny na parapety i schody wewnętrzne. Niewymagający i łatwy w pielęgnacji. Znakomicie sprawdza się w wewnętrznych aranżacjach.
Pochodzenie konglomeratu Calacatta Chiaro
Produkcja konglomeratów wymaga zaawansowanej technologii. Proces produkcji rozpoczyna się od uzyskania masy zmielonego kwarcu z żywicą. Następnie zalewa się formy. W warunkach próżni oddziela się pęcherzyki powietrza. Tak przygotowany materiał poddaje się utwardzaniu. Uwarunkowane jest to podwyższonym ciśnieniem i temperaturą. Utwardzony konglomerat jest cięty na płyty o wymiarach 320 cm na 160 cm. Następnie jest szlifowany. W ostatnim etapie jest polerowany lub szczotkowany.
Celem jest uzyskanie rewelacyjnego wyglądu i najlepszej struktury powierzchni.