Przejdź do treści
Ikony społecznościowe

Jakie wybrać materiały na blaty kuchenne w 2024 roku?

Blat kuchenny- najważniejsze cechy i funkcje

Podczas remontu lub aranżacji nowej kuchni spotyka nas wiele wyzwań! Komplikacje związane są wyborem sprzętu kuchennego i mebli. Bogaty wybór nowoczesnych projektów i dostępnych materiałów jedynie zniechęca.

Często stajemy przed dylematem. Czy powinniśmy skupić się na praktyczności i funkcjonalności? Czy też należy kierować się gustem i obecnymi trendami?

Blat z kamienia, czy drewna? Wady i zalety obu materiałów

Miłośnicy rustykalnych i przytulnych wnętrz nie wyobrażają sobie kuchni bez obecności drewna. Jego zalety są oczywiste. Gdyż większość z nas uwielbia naturalną strukturę drewna i atmosferę, którą tworzy we wnętrzu. Niestety, wraz z upływem czasu i codziennym użytkowaniem drewno może wykazać kapryśne cechy. Zwłaszcza jeśli zapomnimy o regularnej impregnacji drewna.

Drewniany blat kuchenny jest dość podatny na uszkodzenia i łatwo się brudzi. Wilgoć może spowodować nieodwracalne uszkodzenia w jego strukturze. Jeśli chodzi o funkcjonalność, drewno nie jest najlepszym wyborem na blat kuchenny. Jednak z pewnością ma swoich zwolenników wśród osób marzących o kuchni w stylu prowansalskim lub boho.

W bardziej nowoczesnych wnętrzach warto zdecydować się na blaty kuchenne z kamienia. Cechuje je wysoka funkcjonalność. Ponadto zwracają na siebie uwagę efektownym wyglądem. Kamień ma również przewagę nad drewnem pod względem trwałości. Dobrze znosi wysoką temperaturę, wilgoć i częste zabrudzenia. Upaćkana kuchnia jest nieodłącznym elementem gotowania. Kamienne blaty mogą mieć różne struktury i są dostępne w wielu kolorach. Ułatwia to dopasowanie płyty do mebli kuchennych. Decydując się na blat z kamienia, możesz tylko zyskać! Istnieje możliwość bez spoinowego łączenia jego elementów. Dzięki temu znikają w nim niedogodne szczeliny. To właśnie w nich najczęściej gromadzą się: brud lub woda.

Tylko kamień pozwala na montaż zlewu podwieszanego. Ceramiczne zlewozmywaki podwieszane pod blatem pozwalają uzyskać efektowne piękno i funkcjonalność. Ponadto tylko blat z kamienia umożliwia integrację z płytą kuchenną. Technicznie jest to licowanie powierzchni płyty z powierzchnią blatu.

Blat kwarcowy z konglomeratu, czy kamień naturalny?

Decydując się na blat kamienny czeka nas dylemat. Jaki kamień wybrać? Najpopularniejsze rodzaje kamienia to granit, konglomerat kwarcowy i naturalny kwarcyt. Granit i naturalny kwarcyt doskonale radzą sobie nawet z ekstremalnie wysoką temperaturą, wilgocią i promieniami słonecznymi. Jednak struktura granitu jest lekko porowata, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i ochronę przed wnikaniem tłuszczu, barwników i drobnoustrojów. Kamień naturalny po impregnacji łatwo jest utrzymać w czystości. Do codziennej pielęgnacji wystarczy tylko woda, choć czasem zaleca się użycie silniejszych detergentów, aby pozbyć się drobnoustrojów i tłuszczu.

Blaty z konglomeratu kwarcowego nie mają problemu z wnikaniem substancji w pory. Ten rodzaj materiału składa się w 95% z kwarcu, a pozostała część to barwniki i żywica. Mimo że konglomerat nazywany jest sztucznym kamieniem, to jednak wyróżnia się jakością i trwałością, które znacznie przewyższają kamienie naturalne. Jest znacznie odporniejszy od granitu na pękanie i odpryski oraz wykazuje minimalną nasiąkliwość.

Blat z konglomeratu kwarcowego jest polecany do minimalistycznych wnętrz dla osób, które spędzają dużo czasu w kuchni i nie lubią się ograniczać podczas gotowania. Ten rodzaj blatu umożliwia krojenie na nim, ubijanie kotletów oraz stawianie gorących naczyń. W trakcie intensywnych kuchennych czynności, blat, który jest praktycznie niezniszczalny, okazuje się nieoceniony. Osoby, które postawią na blat kwarcowy, przekonają się o jego niezawodności.